Laminate Veneer yani cam seramik laminalar dişlerin ön yüzeyinden minimum madde kaldırmak suretiyle dişe yapıştırılan yaprak şeklindeki cam seramik protezlerdir. Çok ince (0,3,- 1 mm ) kalınlıktaki cam seramik laminanlar istenen renk, boy ve formlarda özel olarak laboratuarlarda hazırlanır ardından ışıkla sertleşen adeziv simanlar ile dişin ön yüzeyine yapıştırılmaktadır.

Bu yöntemde klasik kuronlardan farklı olarak dişlerden az miktarda mine ve dentin dokusu eksiltilir. Yapılabilecek en konservatif,koruyucu ve minimal invaziv  (az madde kaldırılmış) tedavidir.

Laminate Veneer; ince olup metal içermediği için ve cam seramiğin ışık geçirgenlik özellikleriyle gerçek dişlerden ayırt edilemeyecek kalitede memnun edici sonuçlar veren cam seramik protezlerdir.

Hastanın bitmiş lamina protezlerinin nasıl olcağı konusunda bir fikir vermesi için mock up çalışması yapılabilir.Mock up çalışmasında; hastadan ölçü alınır; laboratuvarda örnek bir model çalışması yapılır.Hastanın dişleri henüz kesilmeden bitiş aşaması bu model üzerinde hekim tarafından incelenir. Beğenildiğinde hastaya silikon bir ölçü index ile ağız içi geçici kompozit ile uygulanır. Böylelikle hasta işlemin sonunda nasıl görüneceğini tahmini görebilir. Eğer hastanın ağzındaki geçici protezleri için istekleri olursa yapılcak olan protezinde  bu istekler göz önüne alınarak gerçek protezleri tasarlanır. Gerçek işleme başlamadan önce anestezi uygulanabilir ardından dişin ön yüzlerinden az miktarda kesim yapılır. Kesimler kontrol edildikten sonra hastadan ölçü alınmaktadır. Ana ölçü alındıktan sonra hastaya geçici protezleri uygulanır. Böylece dişler dış etkilerden korunur.

Hastanın mock up protezlerindeki istekler göz önüne alınarak alınan son ölçüye göre laboratuvarda cam seramik laminalar tasarlanıp yapılır. Ardından provalar yapılarak bitim aşamasına gelen laminalar özel bir teknikle  adeziv siman adı verilen ışıkla sertleşen bir  materyal ile dişlere yapıştırılır.Yapıştırma işlemi sonucunda laminalar kırılmaya karşı çok dayanıklı hale gelir.

Laminate Veneer Kimlere Uygulanır ?

Dişlerin formundan memnun olmayanlara, ön dişlerinde renklenmesi olan ve aralığı olan çoğu vakaya uygulanabilir. Detaylı muayene sonucunda vakaların uygunluğu protez uzmanı tarafından değerlendirilir.

Cam seramik lamina protezler ne kadar süre dayanır?

Laminalar detaylı ve doğru bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Aşınma ve lekelenme problemleri ortaya çıkmaz. Bu protez çeşidinin ömrünü uzatmak için hastanın ağız bakımına dikkat edip; günde 2 kere diş fırçalanmasının ardından diş ipi yapması gereklidir.

Tavsiye Edilen Yazılar